fbpx

Dost Koleji :: Yapılandırılmış Değerler Eğitimi Programı (YADEP)

Dost Koleji’nde Değerler Eğitimi

Dost Koleji’nin kuruluş felsefesi, tüm eğitim süreçlerin “değerler” eksenli olarak yürütülmesine dayanmaktadır. Bizim okullarımızda değerler eğitimi, genel eğitimin bir parçası değil, eğitimin ruhudur.

Bu anlayıştan hareketle, okullarımızda genellikle okullarda uygulandığı şekilde aylık olarak bir takım değerlerin gündeme alınması ile yetinilmemekte, bu amaca özel yapılandırılmış çok yönlü bir program (YADEP) izlenmektedir.

Yapılandırılmış Değerler Eğitimi Programı kapsamında, hem ilkokul hem de ortaokul öğrencilerimiz için şunları uyguluyoruz:

  • Değerler Eğitimini Destekleyen Ortam Tasarımları

Okullarımızda, temel ahlâkî değerlerin yaşatıldığı ‘özel tasarlanmış’ ortamlar bulunduruyoruz. Bu ortam düzenlemeleri ile çocuklarımızın bilinçaltlarının da değerlerle beslenmesini hedefliyoruz.

  • Derslere İlave Düzenli “Değerler Eğitimi” Seminerleri
    1.sınıftan itibaren, müfredat planımızdaki ders saatlerine ek olarak düzenli “değerler eğitimi” seminerleri veriyoruz. Dost dersi, Hazine Avcısı, Örnek İnsan Peygamberimiz başlıklı seminerler, çocuklarımızın yaş gruplarına göre uzman kadromuz tarafından planlanıyor.
  • Tüm Akademik Derslerde YADEP

Çocuklarımızın temel ahlâkî değerleri hayatla bütünleşik bir halde edinebilmeleri amacıyla, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Türkçe ve Matematik derslerinin içerikleri ile de moral değerlerimiz ve medeniyetimizin temel kavramları arasında bağlantılar kuruyoruz. Bu eksenle ‘yapılandırılmış müfredat’ düzenli olarak öğretmenlerimizle paylaşılıyor.

  • Okulun Tamamında Herkes İçin Değerler Eğitimi

Değerler Eğitimi’ni tüm çalışanlarımızı, öğretmenlerimizi ve yöneticilerimizi de içine alan şekilde geniş tutarak; temel ahlâkî değerlerin tüm dersler ve tüm okul ortamına yansıtılmasını destekliyoruz.

  • ‘Özel Zamanlar’ İçin Değerlere Özel Değerlendirme

Değer edinimi için önemli olan zaman dilimlerini (Cuma, kandil, kutlu doğum günleri gibi) özel etkinliklerle okullarımızda ve öğrencilerimizin dünyalarında yaşatmaya özen gösteriyoruz.

Dost Koleji