fbpx

Özgüven ve Yetenek Programı

Dost Koleji’nin bir gurur kaynağı : Özgüven ve Yetenek Programı

 

Dost Koleji öğrencileri, «Özgüven ve Yetenek Programı» kapsamında, kendini ifade etme, sosyal iletişim, güçlü kıvrak zekâ, etkili hafıza gibi yeteneklerini, uygulamalı seminer ve etkinliklerle geliştirirler.

 

Ayrıca, öğrencilerimize hayatın içinde ‘özgüven geliştirici’ görevler verilir. Öğrencilerimiz, esnafla çalışarak, dergi çıkararak, ekmek pişirerek gerçek hayata hazırlanırlar. Böylece öğrencilerimize her biri paha biçilmez deneyimler kazandırılır:

 

  1. Sorumluluk üstlenmiş olurlar.
  2. Girişimde bulunmanın lezzetini alırlar.
  3. Yaptıklarının sonuçlarıyla yüzleşir ve zorluklarla baş edebilmeyi öğrenirler.
  4. Hayatın içinde, mantık geliştirme yetenekleri güçlenir.

 

Neden “Özgüven ve Yetenek” Programı?

 

İyi eğitim almış öğrencilerde en sık görülen 2 problem vardır:

  1. Sahip olduklarının değerini bilmez tavırlar (şımarıklık)
  2. Kendini sosyal ortamlarda rahatlıkla ifade edememek (pısırıklık)

“Özgüven ve Yetenek” programı, yukarıda ifade edilen her iki tehlikeye karşı geliştirilmiş bir panzehirdir. Başarı ateşleyicisi ve duygu dengeleyicisidir. Mezuniyet sonrası hayatta başarılı olmuş insanların genellikle görülen ortak özelliği, okul sürecinde ‘öğrencilik dışında’ sosyal yaşantılarının olmasıdır. ÖYP, Dost Koleji öğrencileri için bu çok değerli imkânı oluşturmaktadır.

 

Nasıl Uyguluyoruz?

 

Özgüven ve Yetenek Programı, ortaokul öğrencilerimiz için haftalık “Sosyal Beceri Kazandırma Seminerleri”, hem ilkokul hem ortaokul öğrencilerimiz için düzenli olarak yapılan “Zihinsel Güçlendirme Etkinlikleri” ve sadece 7. ve 8. sınıf öğrencilerimiz için “Özgüven Geliştirme Görevleri” ile uygulanır.

Dost Koleji