fbpx

SEYAHATNAMEDEN NOTLAR “İSTANBUL”

Yedi tepenin üzerine kurulu 4000 yıllık tarihi geçmişi ile asırlar boyunca pek çok devlete ev sahipliği yapmış, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan tek şehirdir, İstanbul. Asırlardır ayakta durabilen, köklü kültür birikimi ve eşsiz tarihi eserleriyle adeta canlı bir müzedir. Haşmetli kubbeleri, birbirinden güzel sayfiyeleri, buram buram tarih kokan kasırları, hanları ve sarayları ile en çok ziyaret edilen şehirler arasında değişmez adresin tek adıdır. 

Bizans’ın ve 600 yıllık çınar olan Osmanlının ayak izlerinin görüldüğü kutsal bir mühürdür kainatın merkezinde.

“ Ya ben İstanbul’u fethederim, ya da o beni” sözünü dile getiren yüce Fatih’in bir devri bitirip yeni bir devrin çağını başlattığı, şairlerin diline, yazarların kalemine, ressamların fırçalarına yansıyan en güzel akistir.

Dost öğrencileri olarak bu kutlu şehri merak ettik ve düştük yollara. Güne sabah namazını kıldığımız Eyüp Sultan’da dualar ile başladık. Ayasofya’yı, Topkapı’yı, Sultan Ahmet’i gezerek ecdadımızın bizlere emanet ettiği eserleri yakından gördük. Boğaz turumuzda ise sıcacık çay ve simitle keyifli sohbetler ettik. Tarihi dokusu ve heybetli duruşu ile İstanbul’dan bir iz daha düştü dost güncemize…

Categories :

Dost Koleji