fbpx

MODEL İNSANLARDAN İLHAM ALDIK!

Her insanın hayalinde başarılı bir insan olmak vardır. Bizim gibi, bize benzeyen, bizimle benzer hayatları yaşayan  insanların,başarı yolundaki  ilham veren hikayelerini dinlediğimiz Rehberlik Servisimizin düzenlediği  “Model İnsanlar Panelimiz” öğrencilerimiz tarafından ilgi ile karşılandı.

Hayatta öyle insanlar vardır ki, bir süre yaşamımızda kalır ve kalbimizde ayak izlerini bırakırlar…

Konuşmacılarımız:

Fatma Albayrak: 15 yaşında 9. sınıf öğrencisi, 3 adet kitabın yazarı. (Bir Deniz Macerası, İyilik Çetesi, Yeni Osmanlı)

Büşra Dumlupınar: 22 yaşında, 15 yaşına geldiğinde görme yetisini kaybetmiş, eğitimine açık lisede devam etmek  zorunda kalmasına rağmen, 2014 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sosyoloji Bölümünü kazanmış, şu an Cumhuriyet Savcılığında memur olarak görev yapan bir başarı örneği..

Harun Doğanay: 1995 doğumlu Liselere Giriş Sınavında 500 tam puan almayı başarmış, Hacettepe Bilgisayar Mühendisliğine de dereceyle giren bir öğrenci..

Fatma Albayrak konuşmasında, “Hazır olmak yoktur. Başlamak vardır başlamakta da yarın yoktur şimdi vardır. Gittiğiniz yolun ışığının umut olmasını diliyorum. Asla vazgeçmememi sağlayacak şeyler hayallerim ve inancımdı. Yaşınız küçük olsa bile hayalleriniz çok büyük olmalı! ” diyerek hayallerinin peşinden gitmenin önemini vurguladı.

Büşra Dumlupınar ise konuşmasında, ” Sağlıklı bir bireyken, görme yetimi kaybetmiş olmak benim için çok zor oldu. Vaktimin bir çoğunu hastanelerde geçirdiğim için, okulumu dondurmak zorunda kaldım. Önceleri, rahatsızlığımı kabullenemediğim için hayata küsmüştüm. Doktorlar kök hücre nakli ile ilerde görebileceğimin umudunu bana verdiklerinde, hayata tekrar tutundum ve eğitimime devam ettim. Gelecekte beni ne bekliyordu bilmiyordum ama; en azından elimde bir diplomam olması gerekiyordu. Ciddi bir karar alıp, okul hayatıma devam ettim. Ders çalıştım demiyorum, derslerime resmen sarıldım ve hayallerimin peşinden koştum. Kitaplarımı bazen annem okudu, bazen babam, dinleyerek bir çok sınavımı geçtim ” diyerek hayatındaki zorluklara nasıl uyum sağladığını samimi ve güçlü bir şekilde anlattı.

Harun Doğanay ise konuşmalarında manevi değerlerimizin başarıdan daha öncelikli olduğunu vurguladı. Öğretmen ve arkadaşlarıyla geçirdiği okul yıllarının daha kıymetli olduğunu, başarıdan önce çalışmanın daha esas olduğunu anlatmaya çalıştı.

Ortaokul öğrencilerimiz “model insanlarımız” konulu programımızdan oldukça etkilendiler.

Konuşmacılarımıza ve programa katkı sağlayan, emeği geçen idarecilerimize ve öğretmen arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz.

Categories :

Dost Koleji