fbpx

Dost Koleji öğrencileri, sağlıklı yaşam için Dengeli ve Sağlıklı beslenme seminerine katıldı.

Okulumuzda, öğrencilerimizin dengeli ve sağlıklı beslenen bireyler olarak yetişmeleri ve bilinçlenmeleri için Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Zeynep Göktaş, hanımefendi tarafından Sağlıklı Beslenme ve Diyetetik konulu seminer verildi.

Yrd. Doç. Dr. Zeynep Göktaş, öğrencilere dengeli beslenme nedir, besin içeriklerinde neler vardır?  Konularında bilgilendirmelerde bulundu. Proaktif olarak gerçekleşen seminerde öğrencilerimizin sağlıklı ve dengeli beslenme alanında bilinçli ve duyarlı bireyler olmaları konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

Göktaş; Sağlıklı beslenme ise insanların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmeleri için çeşitli besin gruplarından yeterli ve dengeli miktarda tüketmeleridir. Aldığımız besinler ile zayıflamadan, şişmanlamadan ve hastalanmadan yaşamımızı sürdürdüğümüzde dengeli ve sağlıklı beslendiğimizi söyleyebiliriz.

Günümüzde beslenme alışkanlıklarımızın değişmesi ile birlikte dengesiz ve aşırı beslenme, egzersiz eksikliği, hareketsiz yaşam gibi birçok nedenden dolayı çevremizde aşırı kilolu kişiler görüyoruz. Aşırı kilo vücudumuzdaki yağ miktarının aşırı şekilde artması sonucunda oluşmaktadır. Bu, bir hastalık olduğunu ve buna obezite adı verilen hastalığın her geçen gün yaygınlaştığını belirtti.

Bu nedenle, egzersizin obezite, şeker, kalp-damar ve yüksek tansiyon gibi hastalıkların tedavisinde etkili olduğu belirtti.

Categories :

Dost Koleji